
Фінансовий план – це свого роду інструкція, яка допомагає людині досягти поставлених фінансових цілей. Він враховує всі потоки грошових коштів, не тільки фактичні, а й передбачувані: можливі джерела доходів, заощадження, витрати і інвестування.
Такий план повинен бути у кожної людини, незалежно від його рівня доходу. Думка, що він потрібен тільки багатим, помилкова. Навпаки, гроші примножуються у тих, хто навчився вести облік своїх доходів, витрат і правильно їх планувати.
В особистий фінансовий план входять такі компоненти:
- покрокове досягнення цілей і завдань в реальному часовому періоді;
- використання інвестицій з урахуванням можливих ризиків, термінів і суми доходу;
- план страхових вкладень з термінами і необхідними засобами;
- використання кредитів з урахуванням термінів їх погашення і відсотками.
Особистий фінансовий план дає можливість вибрати найбільш оптимальну конфігурацію інвестиційних, кредитних, страхових та інших продуктів, яка дозволить досягти мети у зазначений термін або навіть раніше. Будь-яке планування не бездоганно, так як на шляху до мети можуть виникати нові обставини, що створюють перешкоди і труднощі. З цієї причини потрібно періодично коригувати і фінансовий план, і поставлені завдання.
Навіщо потрібен особистий фінансовий план
Які плюси має фінансовий план?
- Допоможе зробити об’єктивну оцінку поточного фінансового становища. Які активи ви маєте і наскільки ефективно їх використовуєте? Якими пасивами ви маєте в своєму розпорядженні і на яку суму? Які щомісячні платежі по ним, і чи варто позбутися від них швидше? Що входить у ваші доходи і витрати?
- Покаже ваше майбутнє фінансове становище. План дасть поняття про те, яких завдань ви зможете досягти, а які з них не реалізуються. Як час і інфляція вплинуть на ваші доходи і витрати? Чи будуть доходи щорічно збільшуватися? Яку щомісячну суму ви зможете відкладати?
- Зробить ваше мислення ясним. Ви отримаєте знання про те, яку конкретну суму ви заробляєте і витрачаєте, а також те, який ви можете мати дохід і, відповідно, витрати. Наочний графік досягнення поставлених завдань покаже ясну картину ваших поточних і майбутніх можливостей.
- Допоможе поставити цілі і конкретизувати їх. Створюючи свій фінансовий план, ви зробите розрахунок вартості цілей з урахуванням інфляції, визначитеся з термінами їх досягнення, а також з періодичністю і сумою відрахувань на кожну з них.
- Допоможе в розстановці пріоритетів і визначення дійсних цілей. При складанні свого плану ви зрозумієте, що сума грошових коштів, які ви можете виділити на досягнення мети, і кількість часу для її здійснення обмежені. Це розуміння поставить вас перед вибором і змусить вирішити, чого ви дійсно хочете, а що нав’язане епохою споживання і сучасними стереотипами.
- Дасть вам мотивацію для більшого заробітку і більш раціональних витрат. Бачити, як сума на вашому рахунку щомісяця зростає, дуже корисно. Це мотивує на дотримання плану і досягнення поставлених завдань.
- Позбавить від порожніх мрій і ілюзій. Ви мрієте до пенсії накопичити на дачу біля озера? Або очікуєте, що життя покращиться, коли у вас збільшиться зарплата? Думаєте, що зараз у вас не вийде відкладати ні копійки, але ось коли виплатите іпотечний кредит або виростуть діти, то відразу ж почнете відкладати великі суми і швидко заробите грошей на вашу мрію або безбідну старість? План покаже, чи збігаються ваші думки і очікування з реальністю.
- Допоможе зробити оцінку вашим можливостям. Завдяки фінансовим планом ви зможете побачити, наскільки досяжна ваша мета, наприклад, коли у вас вийде придбати квартиру або автомобіль. Якщо виявиться, що мета недосяжна, то план покаже, що необхідно змінити, щоб реалізувати її в оптимальні терміни. Може бути, що складання плану допоможе виявити нові ресурси, яких ви раніше не бачили.
- Вкаже на найбільш зручні і вигідні дії. План допоможе вирішити, які кроки і в якому порядку вжити для досягнення завдань, зосередитися на одній головній меті або накопичувати гроші відразу на кілька. У розумі такі розрахунки зробити не вийде, так як є чимало параметрів, які варто враховувати.
- Допоможе встановити баланс між нинішнім споживанням і досягненням мети, а також не дасть впасти ні в одну з крайнощів.
- Дасть впевненість в завтрашньому дні і спокій. Спонтанні пориви і думки про те, що важливіше: ремонт, подорож, новий автомобіль, кредит на квартиру або заощадження на пенсію, і де на це взяти гроші більше не будуть вам докучати. Так як всі доходи, бажання і можливості будуть впорядковані. План позбавить вас від хаосу в голові і невпевненості.
- Покаже можливі ризики та шляхи їх виключення. Наприклад, нарощування фінансової подушки безпеки або відмову від не надто важливою, але дорогої покупки.
- Допоможе уникнути невірних рішень. План дасть можливість прорахувати, чи є у вас кошти на незаплановану покупку і покаже, як повсякденні рішення щодо фінансів впливають на ваше життя.
- Дасть розуміння того, які дії необхідні для досягнення цілей.
- Покаже щомісячне зростання вашого капіталу, скорочення пасивів і рух до мети. Це бачення підтримає в ті хвилини, коли здасться, що ви сильно себе в чомусь обмежуєте, а мета ще як і раніше далеко. Також план дасть оцінку того, наскільки ваші реальні цифри доходів, витрат, накопичень і термінів відповідають запланованим.
- Допоможе знайти найбільш підходящі способи для накопичення і заощадження коштів.
- Зробить мислення більш гнучким. Всупереч думці, що потрібно строго слідувати своїм планом, його все ж можна і потрібно час від часу оновлювати. З’явилася ще одна мета? Не поспішайте відразу відмовлятися від неї або відкладати на невизначений термін, краще пошукайте спосіб, як органічно внести її в уже існуючий план.
Процес особистого фінансового планування
Одним з основних компонентів управління особистими фінансами є фінансове планування. Це динамічний процес, який вимагає регулярного спостереження і переоцінки. Він включає в себе п’ять основних кроків:
- Оцінка. Стан фінансів можна оцінити, використовуючи спрощену версію фінансової звітності, що включає особистий баланс і звіти про доходи і видатки. У балансі враховуються особисті активи (квартира, автомобіль, депозит, акції та ін.) І особисті зобов’язання (кредити, позики, іпотека).
- Постановка мети. Можна ставити не одну, а відразу кілька цілей: короткострокових і довгострокових. Наприклад, до довгострокових цілей можна віднести таку: «вийти на пенсію з капіталом в 1 млн. Доларів», а до короткострокових – «накопичити на новий телевізор через три місяці». Визначення цілей дає фінансовому плануванню напрямок. Воно необхідне для задоволення конкретних запитів, що вимагають вкладення коштів.
- Складання плану. Фінансовий план повинен детально описувати кроки, які потрібно зробити, щоб досягти мети. Наприклад, він може включати зменшення непотрібних витрат, нове джерело доходів або вкладення інвестицій у фондовий ринок.
- Виконання. Цей крок вимагає дисциплінованості, наполегливості і терпіння. На цьому етапі багато людей звертаються за допомогою до професіоналів: бухгалтерам, консультантам з інвестицій, юристам, фахівцям з фінансового планування.
- Моніторинг та переоцінка. Через деякий час після складання фінансового плану його потрібно переглядати, і при необхідності вносити коригування.
Типові цілі більшості людей – це погашення кредиту, позики або іпотеки; інвестування на оплату навчання або на пенсію; оплата витрат на лікування.
Складайте особистий фінансовий план, який розрахований хоча б на п’ять-десять років вперед. Не забувайте вносити в нього зміни в разі потреби. Всі багаті люди користуються таким планом. Без нього навряд чи вийде добитися успіху і спроможності.