Основні правила фінансового благополуччя

Є кілька правил фінансової грамотності, дотримуючись яких ви налагодите ефективне управління своїми коштами, розберетеся зі своїми ресурсами і зрозумієте в якому вам слідувати напрямку. Розберемо докладно кожне з них.

Заробляти більше, ніж витрачати


Доходи повинні бути більше витрат – це одне з основних правил будь-якої економіки, і якщо його не дотримуватися, то дуже скоро утворюються борги і значно ускладнюється життя. Замість вкладення в інвестиції вільних грошей, боржник витрачає свої ресурси на погашення кредитів і їх обслуговування.

Це базове і цілком очевидне правило, але слідувати йому виходить далеко не у кожного. В принципі, неважливо який заробіток має людина, якщо він постійно порушує баланс «доходи / витрати» в бік збільшення витрат. Це ментальна установка, що відрізняє багатих від бідних. Заможні і фінансово грамотні люди завжди йдуть установці: «перш, ніж більше витрачати, треба спочатку збільшити свій дохід».

Постановка реальних цілей

Людям необхідно мріяти – це спонукає до роботи над собою і бажанням більше заробляти. Всі мрії можна і необхідно розділяти на реально досяжні цілі. Об’єднання своїх можливостей з певними діями в встановлені терміни дозволить досягти практично будь-якої мети і втілити мрію в життя.

Реальна мета робить дії спрямованими і відсіває непотрібні речі і справи. Все, що не веде до досягнення мети, не повинно відбирати час і гроші. В іншому випадку ви або будете тупцювати на місці, або віддалятися від запланованого. Спонтанні емоційні витрати, які є наслідком неясних прагнень, можуть звести нанівець місяці і роки вашого життя.

Подушка безпеки

Потрібно обов’язково мати фінансову подушку безпеки, яка виручить при втраті джерела основного доходу. Щомісяця відкладайте 10% від свого доходу в особистий резервний фонд, поки в ньому не накопичиться сума, рівна витратам за шість місяців. Ці кошти можна зберігати готівкою вдома або у вигляді депозиту в банку, який при необхідності можна буде зняти достроково без втрати відсотків.

Ці заощадження не варто вважати джерелом для інвестицій і очікувати від їх вкладення високого прибутку. Досить буде того, що отримані відсотки зможуть частково або навіть повністю перекрити інфляцію. При наявності такої подушки безпеки і дбайливого ставлення до фінансів ви зможете уникнути боргів в разі непередбаченої ситуації. У вас буде час для неспішного пошуку нового джерела доходу і ви зможете пережити труднощі з невеликими втратами.

Додаткові джерела доходу і примноження капіталу


Краще мати не один, а кілька джерел доходу – це дасть можливість зменшити ризики. Є три види доходів, доступних абсолютно всім: зароблений, пасивний і портфельний. Люди, які мають багато грошей, як правило, мають їх все відразу.

Найкращий вид доходу – пасивний, оскільки він приносить прибуток постійно, незалежно то того, працюєте ви чи ні. Просто відкладати гроші і зберігати їх під матрацом – цього мало. Потрібно, щоб вони працювали і приносили ще більше прибутку. В іншому випадку інфляція негайно вб’є всі ваші надії і очікування.

Вдалим варіантом в цьому випадку буде відкриття банківського депозиту. Але його не надто високої прибутковості (10-12%, а то і менше річних) може вистачити тільки на покриття збитку від зростання інфляції і знецінення національної валюти. Тому постійно приділяйте увагу інвестування, а ще краще зробіть вигідні вкладення обов’язковою частиною вашого фінансового плану і життя в цілому. Для цієї мети є не тільки банківські установи, а й багато інших фінансових інструментів, які при певному досвіді дозволяють мати більше 20-30% пасивного річного доходу.

Але вкладати кошти потрібно не тільки в різні активи, але і в себе самого – це допоможе в досягненні все нових і нових вершин.

Поповнення рахунку

Будьте дисципліновані і спокійні, методично і послідовно відкладайте кошти в установленому розмірі в інструменти, які ви вибрали. Не поспішайте панікувати, якщо ваші активи тимчасово «просіли», і тим більше позбавлятися від цінних паперів, рентної нерухомості та інших інструментів через циклічного коливання цін на ринку.

Всі ці твердження підійдуть вам, якщо, стартуючи, ви тверезо оцінили свою сприйнятливість до ризику і користуєтеся інвестиційними інструментами, які підходять вашому ризик-профілем, також вимірюється в цифрах. Хтось спокійно допускає зміну вартості його активів на 5-10% від початкової ціни, а у кого-то це може викликати втрату сну і апетиту.

І якщо з вашими вкладеннями все відбувається відповідно вашим очікуванням і планам, то хвилюватися зайвий раз не варто. Час вам тільки на руку. Чим далі знаходиться ваш горизонт планування, тим менше отриманий результат залежить від тимчасового зниження цін на ваші активи.

Скажіть «ні» всім боргами

Якщо будете застосовувати всі рекомендації, описані вище, то з плином часу у вас накопичиться нехай ще не дуже великий, але цілком відчутний особистий капітал, який продовжує щомісячно зростати. І коли у вас виникне чергова потреба або бажання придбати якийсь дорогий товар, не поспішайте оформляти кредит.

Влазити в борги – це дуже погана звичка, яка зруйнувала не одну мрію і позбавила надії багатьох людей. Постарайтеся позбутися від неї якомога швидше. А якщо вам дуже знадобляться гроші, то краще візьміть їх з накопиченого капіталу.