Всі люди хочуть, щоб їх грошей вистачало на всі потреби, бажання і цілі. Але для здійснення цього потрібно діяти по якій-небудь системі. Одна з них заснована на правилі «50-20-30». Воно допомагає правильно і раціонально розподілити кошти.
Правило «50-30-20» для розподілу витрат
Якщо раніше ви ніколи не займалися систематизуванням свого сімейного бюджету, то перш ніж впроваджувати нове правило, потрібен певний час поспостерігати за щомісячними витратами. Досвід інших людей не підійде, так як кожен має свій список витрат.
Для ефективного управління особистими фінансами і впровадження системи «50-20-30» не потрібно складати складні плани і таблиці. Буде досить розподілити всі свої витрати на три категорії:
- Перша складає 50% всього доходу. У неї входять витрати на харчування, оплату комунальних послуг та інші обов’язкові платежі.
- На другу відводиться 20%. Це будуть заощадження на мрію, відкриття свого бізнесу, інвестиції в прибуткову справу або ж ці гроші можна використовувати на сплату боргів, якщо вони є.
- На третю категорію відводиться 30% доходу – вони призначені для розваг, покупку не дуже потрібних, але бажаних речей.
Як впровадити правило «50-20-30» в своє життя?
Для успішного застосування цієї системи потрібно зробити кілька важливих кроків.
- Потрібно визначити свій щомісячний фіксований дохід – це буде основа для майбутнього розподілу витрат. Як правило, в нього входять зарплата, доходи від інвестицій, рента і інші потоки. Постарайтеся найбільш точно визначити цю цифру, не включаючи малоймовірні доходи. Зрештою, ви можете не отримати премію, навіть якщо на неї дуже розраховували.
- Потрібно підрахувати поточні витрати за місяць. Їх все необхідно записувати, щоб потім з ними работать.Представьте, що ви два-три рази на тиждень випиваєте капучіно з колегами в найближчій до роботи кав’ярні. Здавалося б, дрібниці, всього 200 гривень. Однак за місяць це 12 чашок, то тобто 2400 гривень. Для бюджету на каву в 5000 гривень це майже половина. Розумієте, як все зміниться, якщо ви забудете про ці витрати? Записуйте їх відразу, щоб не втратити або користуйтеся спеціальними додатками.
- В кінці місяця всі ці витрати необхідно переглянути і визначити, чи можна від чогось відмовитися або замінити чимось більш дешевим. Наприклад, ранкова кава, що купується по дорозі на роботу, можна замінити напоєм, приготованим вдома і залитим в термос. Це буде коштувати набагато дешевше.
- Після аналізу і коригування своїх витрат слід розписати їх максимально близько до правилом «50-20-30». Постарайтеся, адже це план витрат на найближчий місяць
- У наступні місяці дотримуйтеся цього плану. Вибилися – не біда. Просто врахуйте це при подальшому розподілі вашого бюджету.
За кілька місяців ви навчитеся легко планувати свої витрати і зможете ефективно зберігати й інвестувати отриманий надлишок.
Переваги і недоліки цього методу розподілу доходів
Ця система нескладна, але разом з тим вона виконує дуже важливу функцію: веде облік щомісячних витрат. Правило «50-20-30» добре підійде тим, хто не хоче вдома займатися складними підрахунками, а також тим, для яких управління своїми витратами в новинку.
Переваги Методу:
- Простота і гнучкість. Не потрібно вести облік кожної копійки. Просто виділяєте на всі майбутні види витрат заздалегідь підраховані суми і намагаєтеся дотримуватися цього плану. Пропорції правил можна підкоригувати під себе. Крім основних 50% – їх збільшувати не можна. Замість цього необхідно знайти спосіб, як зменшити витрати в цій категорії.
- Обмеження другорядних витрат. Виділили деяку суму на розваги (похід в ресторан, кіно, вікенд в іншому місті) і більше неї не витрачаєте ні в якому разі. Це особливо корисно, якщо ви звикли жити в боргах і хочете вибратися з цієї ями.
- Формування накопичень. Якщо у вас є заощадження, то це робить вас спокійним і більш впевненим у завтрашньому дні. І будь-які непередбачені ситуації не зроблять дірку в вашому бюджеті і не змусять влазити в кредити і борги.
- Вироблення правильних фінансових звичок. У вас нарешті вийде відкладати гроші і скорочувати непотрібні витрати. Ви навчитеся жити за своїми коштами і не витрачати їх даремно.
А найголовніша перевага правила в тому, що воно дає можливість не тільки робити накопичення, але і балувати себе. Це підтримує мотивацію. Більш строгі системи з жорсткими обмеженнями, що змушують людину вести життя аскета, позбавлену радощів, дуже часто приречені на провал.
Чи є недоліки?
Звичайно, як і в будь-якій системі обліку і планування витрат. Правило «50-20-30» не зможуть застосувати люди, доходи яких не мають стабільності або дуже низькі (в цьому випадку практично всі кошти йдуть на основні потреби).
Отже, можна зробити висновок, що таку систему запровадити в життя не складе труднощів, адже розділити витрати на три категорії не так вже й складно. Її легко зможе застосувати будь-яка людина і враження від неї буде тільки позитивне.