Ефективне планування фінансів

Планування дій по отриманню доходів і подальшого раціонального використання грошових коштів називається фінансовим плануванням. Головна його мета – це збалансованість доходів і витрат, вибір найбільш ефективних джерел формування особистих фінансів і вигідних варіантів їх витрачання.

Як згадувалося раніше, перед початком планування своїх фінансів спочатку необхідно зібрати статистику за своїми доходами і витрат, щоб провести їх аналіз. Мінімальний період – за півроку. Але за рік ви отримаєте більш ясну картину, так як це буде статистика з урахуванням витрат в кожному сезоні.

Зробивши аналіз витрат за рік, потрібно позначити ті витрати, які можна оптимізувати. Якщо раніше ви ніколи не стежили за тим, куди йдуть ваші кошти, то з великим подивом виявите, яке велике їх кількість йде на непотрібні речі. Так уже влаштована психіка людини – вирішуючи, зробити покупку чи ні, він думає: «Та це всього лише якась тисяча гривень, але зате я отримаю від цього задоволення і приємні емоції». Але всі ці невеликі витрати, без яких цілком можна обійтися, обходяться в десятки тисяч за рік. Але ж їх можна було б витратити на подорож, навчання або просто відкласти.

Є кілька корисних порад, використовуючи які можна навчитися грамотно витрачати кошти. Всі багаті люди включають подібні пункти в свій фінансовий план. Неважливо, які ви маєте доходи, якщо у вас немає правильних фінансових звичок. Мислення бідняка буде приводити до безгрошів’я при будь-якому рівні заробітку.

Відстежуйте свої витрати

Особисті фінанси не люблять легковажного до них ставлення, тому неувага до своїх витрат призводить в кінцевому рахунку до спустошення гаманця. Тому дуже важливо стежити за своїми витратами. Чітке уявлення про те, куди йдуть гроші, спонукає вас на більш економне та ефективне розпорядження особистими коштами.

Виключайте спонтанні покупки


Сучасний маркетинг спрямований на споживання і постійно стимулює на покупки. Чим швидше ви наважуєтеся придбати товар, тим легше відбувається розставання з грошима. І навіть якщо у вас їх недостатньо, то вам відразу запропонують вигідні кредитні пропозиції і безпроцентні розстрочки. Але маючи особистий фінансовий план, в якому немає місця для спонтанних придбань, встояти перед емоційними покупками буде набагато простіше.

Завжди відкладайте частину доходу

Дуже важливо щомісяця відкладати якусь частину доходу. Нехай навіть невелику, наприклад, 10%. Але зробити це потрібно постійної звичкою. З цих відкладених коштів ви зможете сформувати фінансову подушку безпеки, а згодом використовувати для перших інвестицій. Всі заможні люди постійно зберігають і примножують цей резерв, а деякі примудряються вносити в нього до 80% свого доходу.

Відкладіть гроші на «чорний» день

Навіть якщо непередбачених ситуацій і подій не станеться, і такий день не настане, особистий фонд безпеки повинен бути у всіх. Він виручить в разі виникнення фінансових проблем і вбереже від боргів. Приблизний розмір такого фонду – сума витрат за шість місяців, а ще краще – за рік.

Завжди майте стратегію

Поставте для себе короткострокові і довгострокові матеріальні цілі. Виходячи з необхідної кількості грошей для їх здійснення, формуйте свої витрати. Метод «50-30-20» може стати хорошим помічником в цій справі.

Особистий фінансовий план


Всі вищевказані поради – це компоненти особистого фінансового плану. І якщо ви не склали план багатства, значить ви прямуєте плану бідності. Якщо у вас немає плану витрат, то всі свої покупки ви робите спонтанно. Якщо ви не користуєтеся своїм планом щодо витрачання власних коштів і майна, то банки і уряд запропонують вам свій. В результаті особисті фінанси стануть вже не вашими.

Використовуйте сучасні технології

Сьогодні є безліч програм і додатків, які допомагають вести облік особистих фінансів і зробити його набагато простіше. Скачайте кілька таких додатків на свій телефон. Спробуйте їх і залиште найбільш підходящий. Регулярно їм користуйтеся і упорядковуйте свої витрати без значних втрат свого часу і зусиль.